TÜ Raamatukogu kalenderalbum 2020 Karl Morgenstern 250

  • Ilmumisaeg: 2019
  • Kirjastus: TÜ Raamatukogu
  • ISBN-13: 772418
  • Ilmumisaeg: 2019
  • Kirjastus: TÜ Raamatukogu
  • ISBN-13: 772418

TÜ raamatukogu 2020. aasta kalendrit kaunistavad pildid professor Johann Karl Simon Morgensterni (1770–1852) kunstikogust. Kalenderalbumiga tähistatakse 250 aasta möödumist raamatukogu ja kunstimuuseumi esimese direktori sünnist.

„On teada, et Morgensterni kirg kunsti, selle kogumise ja ka joonistamise vastu sai alguse üsna varakult,“ rääkis kalendri koostaja, TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna raamatukoguhoidja Moonika Teemus. „Mõjutatuna oma isast, kes armastas joonistada ning kogus maale ja graafikat, pani Morgenstern enda kunstikogule alguse juba kooliajal. Tema aastakümnete jooksul kogutud kunstivarast olemegi teinud valiku raamatukogu 2020. aasta kalendri jaoks.“

Väärtuslikuma osa Morgensterni isiklikust kunstikogust moodustas üle 100 teose sisaldanud maalikogu, mis oli 19. sajandi esimesel poolel Tartu suurim mitteaadlile kuulunud erakogu. Enamus Morgensterni maalikogust on praegu Venemaal, kuhu Tartu Ülikooli varad evakueeriti esimesel maailmasõja ajal, ning see asub Voroneži kunstimuuseumis.

Peaaegu tervikuna on TÜ raamatukogus säilinud Morgensterni joonistuste kogu, mis sisaldab põnevaid näiteid 17.–19. sajandi joonistuskunstist. Samuti on ülikoolile jäänud mitu eri aegadel Morgensternist tehtud portreemaali.

Raamatukogu 2020. aasta kalenderalbumis võib varaseima teosena näha 17. sajandi hollandi kunstniku Willem Buytewechi olustikupilti pagaritöökojast, aga ka näiteks Johann Wolfgang von Goethe joonistatud Sitsiilia maastikku. Esindatud on mitu Morgensterni tutvusringkonda kuulunud 18.–19. sajandi kunstnikku, nagu Franz Gerhard ja Karl Ferdinand von Kügelgen, Carl Gotthard Grass ja Carl Timolen von Neff.

TÜ raamatukogu kalendri on kujundanud Lilian Mengel, fotod kunstiteostest tegi Andres Tennus.

2020. aasta kalendriga jätkab TÜ raamatukogu oma kogude tutvustamise traditsiooni.